وجه تسمیه و معنای واژه (جام الست) :: جام الست

وجه تسمیه و معنای واژه (جام الست)

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  وجه تسمیه و معنای واژه (جام الست)

  روز الست اشاره دارد به ایه 117 سوره اعراف: وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّك مِن بَني ءَادَمَ مِن ظهُورِهِمْ ذُرِّيَّتهُمْ وَ أَشهَدَهُمْ عَلي أَنفُسِهِمْ أَ لَست بِرَبِّكُمْ قَالُوا بَلي شهِدْنَ اأَن تَقُولُوا يَوْمَ الْقِيَمَةِ إِنَّا كنَّا عَنْ هَذَا غَفِلِينَ‏

  ترجمه :

  و چون پروردگار تو از پسران آدم از پشت‏هايشان نژادشان را بياورد و آنها را بر خودشان گواه گرفت كه مگر من پروردگار شما نيستم ؟ گفتند : چرا ، گواهي مي‏دهيم تا روز رستاخيز نگوييد كه از اين نكته غافل بوده‏ايم.

  در تفسیر این آیه و چگونگی عالم ذر بین مفسران و دانشمندان اختلاف است. یکی از تفسیرهایی که مورد پذیرش متاخرین و از جمله علامه طباطبائی می باشد، این است که منظور از این عالم دنیای فطرت واستعدادها است.

  در متون ادبی برای عهدی که خداوند از بندگانش گرفت و امانتی که به دوش فرزندان ادم (ع) نهاد از تعبیر ((نوشیدن جام الست)) استفاده میشود.

   

   

  جرعه نوشان می جام الستیم هنوز

  باده پیمای حقیقت شده، مستیم هنوز

  بر سر سفره عقد بشریت بخدا

  بله گفتیم و به پای بله هستیم هنوز

  شاعر:آتنا سیف معموریان

  نویسنده : محمد مهدی متقی بازدید : 322 تاريخ : دوشنبه 22 تير 1394 ساعت: 10:15
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها ads-123